Jak skutecznie odzyskać pieniądze?

Osoby lub też firmy, które znalazły się w niekorzystnej sytuacji finansowej a muszą spłacać na raty czy też opłacić bieżące faktury, mogą czasem spotkać się z telefonem od firmy windykacyjnej.

Warto zwrócić uwagę, iż tego rodzaju telefon możemy otrzymać po pewnym czasie od terminu opłat, wówczas firma windykacyjna wynajęta przez firmę, której jesteśmy winni pieniądze, będzie chciała zapytać o powód. Z pewnością pierwszym krokiem jest zawsze załatwienie polubownie sprawy, niekiedy może się okazać, iż po prostu zapomnieliśmy o racie, czy też nieprawidłowo zapłaciliśmy rachunek.

Jak skutecznie odzyskać pieniądze?

W jakich przypadkach firmy korzystają z windykacji długów?

Firmy windykacyjne do osób prywatnych najczęściej dzwonią w przypadku kiedy zapomnimy opłacić rachunku telefonicznego, często zdarza się iż przekroczymy termin, zapłacimy po weekendzie. Wówczas firma telekomunikacyjna może poprzez firmę windykacyjną zapytać o powód. Oczywiście firmy windykacyjne zajmują się także windykacją w przypadku zaległości płatności faktur, różnego rodzaju pożyczek, najmu lokali, umowy o pracę. Na początku zawsze stosowana jest windykacja miękka, z pewnością warto spróbować załatwić sprawę polubownie, na czym skorzystają obie strony.

W przypadku kiedy należy wejść na drogę sądową, trzeba pamiętać o dość długim czasie trwania rozprawy, dodatkowo także trzeba doliczyć czas związany z windykacją komorniczą. Oczywiście powstają dodatkowe koszty dla dłużnika, który będzie musiał opłacić koszty postępowania czy też działań komorniczych. Dodatkowo mogą zostać zlicytowane jego środki trwałe, które są przydatne przykładowo podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Często sama informacja o działaniu firmy windykacyjnej może spowodować, iż dłużnik będzie skłonny do oddania wszystkich zaległych pieniędzy.

Z pewnością windykacja miękka pozwala załatwić pozytywnie większość spraw, dzięki temu firmy mogą odzyskać pieniądze od dłużników. Naturalnie firmy windykacyjne powinny działać odpowiedzialnie, zatrudniać także prawników, którzy określają w jaki sposób powinna działać firma windykacyjna, aby nie naruszać prawa.