Trzy sposoby na to, by dobrze zacząć dzień

Ranek to pod wieloma względami najważniejsza część dnia. Od tego, jak zaczniemy, zależy często nasze samopoczucie, a co za tym idzie, każda następna godzina. Wiele osób nie lubi poranków, uważając je za najtrudniejszą i najbardziej stresującą część dnia. Jak sprawić, żeby czas po przebudzeniu był nie tylko przyjemniejszy, ale i dawał nam energię na cały dzień?

Po pierwsze: tu i teraz

Nic tak nie psuje poranka, jak myślenie o całej liście czekających nas tego dnia obowiązków. Działa to demotywująco i wyzwala hormon stresu, którego przedłużone działanie ma szereg negatywnych skutków dla naszego ciała. Nie chcemy serwować sobie takiego początku dnia. Aby tego uniknąć, szczególnie rano ćwiczmy uważność i obecność tu oraz teraz, czyli tzw. mindfulness. Wypełniając wszystkie poranne obowiązki, skupmy się tylko i wyłącznie na nich. Zjedzmy w skupieniu śniadanie i nie spieszmy się, chyba że jest to niezbędne. Ciało naturalnie potrzebuje chwili, by wejść na wyższe obroty.

Trzy sposoby na to, by dobrze zacząć dzień

 Po drugie: chwila dla siebie

Prawdziwa chwila dla siebie jest ważna szczególnie rano. Nawet jeśli na początku wydaje się to absurdalne, naprawdę warto czasem wstać odrobinę wcześniej. Korzyści są niebagatelne – dzięki temu mamy do dyspozycji spokojną chwilę, zanim jeszcze zacznie się typowy codzienny maraton. Tylko ty decydujesz, na co przeznaczysz ten czas. Jest on po to, by naładować baterie na resztę dnia, więc niech to będzie coś, co ma dla ciebie znaczenie.

Po trzecie: śniadanie

Kolejny banał. Jednak niezależnie od tego, czy twoje śniadanie jest bogate, czy to tylko szklanka wody z cytryną, nie zaniedbuj rano swojego ciała. Potrzeba paliwa szczególnie u progu dnia jest zupełnie naturalna i nie wolno jej ignorować. Kawa na pusty żołądek nie może być uznana za śniadanie. Postarajmy się rano znaleźć chwilę, by wybrać coś smacznego, coś na co naprawdę mamy ochotę.

 

Wiele osób w godzinach porannych zupełnie nie ma apetytu. W takim przypadku szczególnie warto skupić się na odpowiednim nawodnieniu organizmu tuż po przebudzeniu. Zjedzenie choćby symbolicznego posiłku pomaga też ciału wejść na pełniejsze obroty i działa stymulująco na układ trawienny.

 

Zadbanie o te niuanse spowoduje, że rozpoczniemy dzień w sposób bardziej świadomy. Jest to ważny element dbania o siebie, o którym powinien pamiętać każdy, nie tylko osoby przeżywające trudniejszy moment życiowy. Tymczasem nerwice lękowe dotyczą wielu osób i w znaczący sposób obniżają komfort życia. Dbajmy więc o siebie.