Czym jest opieka paliatywna i na czym ona polega?

Opieka paliatywna to holistyczna opieka nad osobami z chorobami nieuleczalnymi lub w zaawansowanym stadium, której celem jest łagodzenie bólu, minimalizacja objawów chorobowych oraz poprawa jakości życia pacjentów i ich rodzin.

W opiece paliatywnej podkreśla się znaczenie opieki nad ciałem, duchem i umysłem pacjenta oraz jego bliskich. Dzięki takim usługom można znaleźć wsparcie w trudnych chwilach, jak również przygotować się na ciężką sytuację lub nawet zgon pacjenta, zapewniając mu jednocześnie właściwe warunki, przy minimalnym poziomie bólu, cierpienia i dyskomfortu.

Czym jest opieka paliatywna i na czym ona polega?

Podstawowe informacje na temat opieki paliatywnej

Opieka paliatywna jest oferowana przez zespoły specjalistów, w tym lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, psychologów, kapelanów i wolontariuszy, którzy pracują wspólnie, aby zapewnić najlepszą opiekę pacjentom i ich rodzinom. Zespoły te dostosowują swoje podejście do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta oraz jego rodziny, zapewniając opiekę na wysokim poziomie. Można śmiało stwierdzić, że szeroko pojęta opieka paliatywna jest ważnym elementem systemu opieki zdrowotnej, który pozwala na zapewnienie godnego i komfortowego końca życia pacjentom i ich rodzinom.

Opieka paliatywna jest ważna nie tylko dla pacjentów, ale także dla ich rodzin i opiekunów. W ramach opieki paliatywnej oferowana jest pomoc w radzeniu sobie z emocjami i stresem, a także wsparcie w organizowaniu opieki domowej lub w zakresie kwestii administracyjnych i praktycznych. Nic więc dziwnego, że wiele osób, które nie radzi sobie z ciężką, a nawet nieuleczalną chorobą kogoś bliskiego, chętnie korzysta z takiego wsparcia.

Obecnie usługi z zakresu opieki paliatywnej są oferowane przez wiele placówek i firm, takich jak na przykład https://pallmed.pl/. Często specjalizują się one również w żywieniu i opiece nad osobami starszymi oraz niezdolnymi do samodzielnej egzystencji. Oprócz wysokich kwalifikacji i wieloletniego doświadczenia personelu tacy usługodawcy korzystają z różnych nowoczesnych rozwiązań technologicznych.