Czy młody wiek wpływa na wysokość polisy OC?

Opłacanie składek obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej wiąże się bardzo często ze sporym nadwyrężaniem swojego budżetu.

Na cenę polisy ubezpieczeniowej wpływa wiele różnych czynników, o których warto pamiętać. Jednym z nich jest wiek kierowcy, który zdecydował się na ubezpieczenie pojazdu. Ma on bardzo istotne znaczenie przy kalkulacji składki, ale tylko do określonego pułapu wieku. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat traktowania młodszych i starszych kierowców przez towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce.

Czy młody wiek wpływa na wysokość polisy OC?

Wiek kierowcy, a polisa OC – najważniejsze informacje

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych za młodego kierowcę uważają osobę, która nie skończyła jeszcze 26 lat. Istnieją jednak firmy, które zmniejszają ten limit do 24 lat, a nawet towarzystwa uznające 29-latków za młodych kierowców. Wszystko zależy od indywidualnych zasad danej firmy. Istotną sprawą jest nie tylko rok urodzenia, ale również doświadczenie danej osoby za kierownicą. Oznacza to, że 26-latek, który zdał prawo jazdy i jeździ autem od 18 roku życia będzie lepiej postrzegany niż 30-latek, który zdobył uprawnienia dopiero w wieku 28 lat.

Z drugiej strony kierowcy uznawani za osoby starsze są uznawani za osoby z większym potencjałem do powodowania zdarzeń drogowych i szkód, więc mogą również narażać się na zwyżki. Najlepsze warunki są oferowane kierowcom w wieku powyżej 30, ale poniżej 70 lat, którzy posiadają prawo jazdy przez przynajmniej 6 lat. Sam wiek nie będzie jednak miał dużego znaczenia, w przypadku negatywnej historii jazdy i szkodach, które są w niej widoczne. W takim wypadku zawsze posiadacze aut tracą zniżki, chyba że wykupili ich ochronę.

Bardzo wiele informacji można znaleźć w Internecie na przykład pod adresem https://porownywarki-ubezpieczen.pl/n/wiek-kierowcy-a-ubezpieczenie-oc-wplywa-wysokosc-oc. Warto zaglądać na strony z różnymi aktualnościami i poradami, aby dowiedzieć się czegoś więcej i uniknąć zbyt wysokich kosztów ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.