Czym kierować się przy wyborze ortodonty?

Leczenie ortodontyczne powinno przebiegać zgodnie z ustalonym planem.

W grę wchodzi często problem nie tylko natury estetycznej. Wady zgryzu mogą powodować inne trudności. Mają także wpływ na naszą wymowę i utrudniają dbanie o higienę zębów. W wielu przypadkach mogą także sprawiać, że zęby będą się ścierać, na przykład w czasie snu. Jeśli odczuwamy tego rodzaju dyskomfort lub ból w jamie ustnej, jest to sygnał że można rozważyć wizytę u ortodonty. 

Specjalista potrzebny od zaraz

Nie każdy ortodonta w Łodzi, Warszawie, czy Krakowie będzie odpowiednim wyborem dla nas. Zanim wybierzemy właściwy gabinet, warto sprawdzić opinie w sieci oraz stronę internetową. Osoby, które zakończyły leczenie ortodontyczne, podkreślają, że w wyborze placówki duże znaczenie miała dla nich obecność specjalistów, stawiających na stały rozwój. Obok doświadczenia kluczowy jest też dostęp do specjalistycznych technologii oraz technik zabiegowych. Stomatologia, a w szczególności ortodoncja to dziedzina, w której każdego roku dużo się zmienia. Zabiegi i metody są rozwijane pod kątem zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. W tym zakresie warto postawić na naukowe podejście.

Czym kierować się przy wyborze ortodonty?

Kiedy najlepiej zacząć nosić aparat?

Wbrew powszechnej opinii, na aparat ortodontyczny można zdecydować się w każdym wieku. U dzieci stosowane są aparaty ruchome, natomiast w przypadku dorosłych – najczęściej aparaty stałe. Warto sprawdzić, jakie mamy możliwości w naszym konkretnym przypadku. Aby ortodonta mógł wykonać gipsowy model naszego uzębienia, należy przejść kilka niezbędnych kroków.

Konieczne będą fotografie twarzy oraz zębów, zdjęcie cefalometryczne, a także panoramiczne prześwietlenie wszystkich zębów. Na tej podstawie zostaną podjęte decyzje o dalszym leczeniu oraz doborze aparatu. Ważne jest także wsparcie specjalisty po zakończeniu terapii. Dzięki temu mamy szansę, że efekty leczenia utrzymają się przez długi czas. Będziemy mieć poczucie, że leczenie zrealizowało swój cel. W przypadku leczenia ortodontycznego, kluczowe jest tu odpowiednie rozpoznanie sytuacji i dobranie właściwych metod.