Jak terapia małżeńska może wzbogacić związek?

Terapia dla par to rozwiązanie, na które warto zdecydować się, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o rozstaniu. To również szansa na poprawę komunikacji w związku oraz rozpalenie na nowo uczucia, która wraz z upływem lat zastępuje rutyna i wypalenie. Na czym dokładnie polega terapia małżeńska? Kto powinien z niej skorzystać i jakie korzyści niesie? W dzisiejszym wpisie znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Czym jest terapia dla par?

Terapia dla par to seria spotkań odbywających się pomiędzy osobami będącymi w związku i profesjonalnym psychoterapeutą. Ważne, by był to terapeuta taki jak https://www.beata-golebiowska.pl, czyli osoba specjalizująca się w terapii małżeńskiej. Spotkania tego typu mają na celu poprawę jakości relacji pomiędzy partnerami, tak by zażegnać istniejące kryzysy i zapobiec rozstaniu. W trakcie terapii małżonkowie lub partnerzy uczą się sposobów wzajemnej komunikacji oraz starają się lepiej rozpoznawać potrzeby własne i drugiej osoby.

Terapia dla par to również idealna okazja do przyjrzenia się głęboko skrywanym emocjom oraz możliwość skonfrontowania z partnerem swoich odczuć i przeżyć. W trakcie spotkań możemy dowiedzieć się, czego tak naprawdę oczekujemy do związku i czego pragnie nasza druga połowa. Oczywiście warto przy tym pamiętać, że taka psychoterapia może wyzwolić wiele trudnych uczuć i emocji, takich jak lęk, złość, zazdrość itp. Profesjonalny psychoterapeuta pomoże nam jednak nauczyć się wyrażać je w zdrowy oraz bezpieczny sposób.

Dla kogo skierowana jest terapia dla par i kiedy się na nią udać?

Psychoterapia dla par będzie szczególnie przydatna w przypadku wszelkich kryzysów oraz w trudnych, a nawet skrajnych sytuacjach pojawiających się w związku. Więcej na ten temat możemy przeczytać na stronie https://www.beata-golebiowska.pl/terapia-malzenska.html, gdzie znajdziemy listę przypadków, w których warto udać się na takie spotkanie. Należy przy tym wspomnieć, że terapia nie jest dedykowana jedynie małżeństwom, ale również związkom nieformalnym oraz jednopłciowym. Ważne, by partnerzy chcieli brać czynny udział w spotkaniach i czuli potrzebę naprawy swojego związku.

Korzyści wynikające z terapii dla par

Psychoterapia dla par niesie ze sobą szereg korzyści, które pozwalają umocnić związek i zażegnać konflikty. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

  • Zmianę poglądów na relacje – w trakcie spotkań terapeutycznych partnerzy uczą się obiektywnie spojrzeć na swój związek, tak by przestać się wzajemnie oskarżać i winić za problemy.
  • Poznanie przyczyn kryzysów – dzięki poznaniu więzi łączących partnerów oraz sposobów interakcji między nimi psychoterapeuta jest w stanie postawić hipotezę dotyczącą przyczyn konfliktów.
  • Modyfikację dysfunkcyjnych zachowań – dzięki terapii partnerzy lub współmałżonkowie uczą się sposobów właściwego zachowywania się wobec siebie. Psychoterapeuta stara się pokazać im wszelkie przejawy przemocy fizycznej, psychicznej i ekonomicznej, jakie dotykają ten związek, tak by modyfikować te dysfunkcyjne zachowania.
  • Uwolnienie emocji – wiele par unika wyrażania swoich emocji, co wyjątkowo destrukcyjnie wpływa na związek. Terapia małżeńska ma na celu pomoc w ujawnieniu tych uczuć oraz otwarcie się na emocje drugiej osoby.
  • Poprawę sposobów komunikacji – terapia par uczy skutecznej komunikacji i jasnego wyrażania swoich poglądów, jednak bez wyśmiewania, obelg i poniżania drugiej osoby. Jest to podstawa dobrej relacji oraz otwartego i mocnego związku.

Terapia dla par to sposób na wyraźne wzmocnienie więzi pomiędzy partnerami oraz ustrzeżenie się przed rozstaniem. Odpowiednio szybka reakcja pozwoli nam obiektywnie spojrzeć na nasze zachowanie w związku i podjąć próby ratowania rodziny, którą tworzymy z naszą drugą połową.