Chirurg ogólny najczęściej zajmuje się operacyjnym leczeniem różnego rodzaju schorzeń, dotykających tkanki miękkie naszego organizmu. Jednak lekarza tej specjalizacji można spotkać również w poradniach, świadczących pomoc w warunkach ambulatoryjnych. Chcesz dowiedzieć się, w czym specjalizuje się chirurg ogólny i jakie jest zakres jego kompetencji? Dalsza lektura przyniesie odpowiedź na wszystkie Twoje pytania!
Co warto wiedzieć o chirurgii ogólnej?
Chirurgia ogólna to niezwykle istotna gałąź medycyny, która apogeum swojego rozwoju osiągnęła w XIX stuleciu, kiedy to wynaleziono znieczulenie, a specjaliści położyli szczególny nacisk na zdobywanie wiedzy z zakresu operacyjnych metod leczenia. Również współcześnie chirurgia cieszy się sporym zainteresowaniem, a jej podział na węższe specjalizacje, pozwolił na kompleksowe wsparcie pacjenta w procesie diagnozowania i leczenia różnego rodzaju schorzeń.
Na stronie “Chirurg Gdynia – Specjalista Chirurgii Ogólnej” prześledzić można listę, zawierającą rodzaje świadczeń, oferowanych przez chirurgię ogólną. Warto podkreślić przy tym, że jej nadrzędnym celem będzie przywrócenie prawidłowego wyglądu tkanek i narządów, zmienionych w procesie chorobowym oraz odzyskanie ich pełnej funkcjonalności.
Czym zajmuje się chirurg ogólny?
Chirurg ogólny to jeden ze specjalistów, z którego wsparcia korzystają pacjenci z problemami zdrowotnymi o różnym podłożu. W trakcie konsultacji odbywa się na ogół kwalifikacja do zabiegu, a jego przeprowadzenie i opieka pooperacyjna leżą również w zakresie kompetencji lekarza tej właśnie specjalizacji.
Bardzo często jego ingerencje dotyczą powłok brzusznych. Chirurg ogólny może jednak również przeprowadzać leczenie proktologiczne, leczyć przepukliny, a nawet usuwać znamiona i wrastające paznokcie. Jak nietrudno zauważyć, chirurgia ogólna, nazywana też zabiegową, może ratować zdrowie i życie, ale także poprawiać komfort codziennego funkcjonowania, poprzez eliminację problemów natury estetycznej i likwidowanie przykrych dolegliwości.
Jakie zabiegi i operacje wykonuje chirurg ogólny?
Operacje, wykonywane przez chirurga ogólnego, można podzielić na te, które wymagają otwarcia jamy brzusznej oraz na zabiegi ambulatoryjne niewymagające tak sporej ingerencji. W pierwszej grupie znajdują się m.in. operacje:
- wyrostka robaczkowego i woreczka żółciowego,
- żołądka i jelit,
- przepuklin, zlokalizowanych w różnych partiach ciała.
Kolejną formą wsparcia pacjentów będzie również wycięcie migdałków, zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Taka operacja zalecana jest w przypadku nawracających infekcji i chorób wirusowych, ale także przy trudnościach z oddychaniem, u podstaw których leżą powiększone migdałki, a których objawem jest np. chrapanie czy bezdech senny. Z kolei w grupie zabiegów ambulatoryjnych, przeprowadzanych przez chirurga ogólnego, znajdują się m.in. ingerencje, związane z usuwaniem żylaków i znamion skórnych oraz leczenie ran i oparzeń.
Jakie metody wykorzystuje chirurgia ogólna?
Współczesna medycyna opiera zabiegi chirurgiczne na dwóch podstawowych metodach. O pierwszej z nich wspomniano już nieco wcześniej. To metoda inwazyjna, wymagająca pełnego otwarcia powłok brzusznych. Rozwój medycyny i nowoczesnych technologii umożliwił jednak wprowadzenie małoinwazyjnych metod, dzięki którym do ciała pacjenta można dostać się przez naturalnie występujące w nim otwory.
Tutaj szczególną popularnością cieszy się technika endoskopowa. Wykorzystuje ona endoskop, czyli specjalistyczny aparat z kamerą i źródłem światła, który wprowadzany jest do organizmu pacjenta na ogół przez jamę ustną. W tym miejscu warto wspomnieć również o technice laparoskopowej, dzięki której możliwe jest wykonanie zabiegu, poprzez minimalne nacięcie powłok ciała.
Kompetencje chirurga ogólnego – jakie umiejętności posiada profesjonalista?
Mówiąc o chirurgu ogólnym, warto wspomnieć również o jego kompetencjach i wiedzy, która musi obejmować niezwykle szeroki zakres, zahaczający często o inne dziedziny i specjalizacje, takie jak gastrologia, kardiochirurgia i ortopedia. Taki lekarz przeprowadza zarówno drobne zabiegi, jak i rozległe operacje, często ratujące życie pacjenta – także te nieplanowe. Nic dziwnego, że oprócz nabytych umiejętności, powinien on również posiadać cechy charakteru, warunkujące jego predyspozycje zawodowe. To przede wszystkim:
- cierpliwość, pozwalająca na długotrwałe skupienie się na precyzyjnym działaniu,
- poczucie odpowiedzialności za zdrowie, a często nawet życie pacjenta,
- sumienność i rzetelność, a także chęć nieustannego rozwoju i podnoszenia kompetencji,
- umiejętność podejmowania racjonalnych decyzji pod presją czasu, również w sytuacji zagrożenia życia.
Kiedy warto umówić się na konsultację z chirurgiem?
Praca chirurga najczęściej sprowadza się do kwalifikacji pacjenta do zabiegu lub operacji, ich przeprowadzeniu i opiece pooperacyjnej. Na taką konsultację warto umówić się wówczas, gdy towarzyszą nam regularne bóle żołądka, brzucha lub podbrzusza, gdy dokuczają nam żylaki odbytu, nazywane potocznie hemoroidami lub też w przypadku doznanego urazu tkanek, gdy zachodzi konieczność zszycia rany lub też usunięcia ciała obcego.
Bardzo często na konsultacje takie kierują pacjentów również lekarze innych specjalizacji, jak np. dermatolodzy, zauważający potrzebę usunięcia znamienia. W każdym przypadku pacjenci mogą liczyć nie tylko na profesjonalne przeprowadzenie zabiegu czy operacji, ale również na kontrolę procesu gojenia ran, aż do całkowitego powrotu do zdrowia.