Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Wokół leczenia kanałowego krąży wiele mitów. Jeden z najpopularniejszych dotyczy bolesności zabiegu. Czy jednak faktycznie poddająca się tej procedurze medycznej osoba musi liczyć się z nieprzyjemnymi doznaniami? W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe (endodontyczne)  polega na usunięciu miazgi (wraz ze znajdującymi się w niej ogniskami zapalnymi) z komory i kanałów zęba. Powstałą w ten sposób pustą przestrzeń wypełnia się specjalną substancją (gutaperką). Warto zapoznać się z opisem, prezentującym leczenie kanałowe pod mikroskopem, by uświadomić sobie, jak skomplikowana może być tego typu procedura medyczna. Przebieg terapii bywa przy tym różny — niekiedy do jej przeprowadzenia wystarczy jedna wizyta u dentysty, w innych sytuacjach konieczne będzie kilkukrotne odwiedzenie stomatologa.

Leczenie kanałowe — najczęstsze wskazania

Wskazaniem do przeprowadzenia leczenia kanałowego jest m.in.:

  • rozległa infekcja kanałów zęba (jest ona najczęściej efektem nieleczonej próchnicy);
  • złamanie zęba i odsłonięcie kanałów jego korzeni;
  • zwichnięcie zęba;
  • rozwijająca się zgorzel.

Warto zauważyć, że wszystkie wymienione sytuacje wiążą się z silnymi dolegliwościami bólowymi.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Jak podaje renomowany stomatolog w Nowym Sączu, prowadzący stronę novadent-stomatologia.pl, prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe powinno być praktycznie bezbolesne — zabieg taki odbywa się w znieczuleniu miejscowym, odczuwanie jakichkolwiek nieprzyjemnych doznań jest więc w jego trakcie niemożliwe. Mogą się one co prawda pojawić po wizycie, kiedy podane środki przestaną działać, jednak będą słabsze od tych, które wywoływało istniejące w miazdze zęba ognisko zapalne.

Jakie znieczulenie stosuje się w trakcie leczenia kanałowego?

Obecnie stomatolodzy mają do dyspozycji szereg różnych metod znoszenia czucia. Bardzo popularne jest na przykład znieczulenie komputerowe — pozwala ono nie tylko uniknąć bólu w trakcie leczenia kanałowego, lecz również nieprzyjemnych doznań, związanych z ukłuciem przy podawaniu środka znieczulającego. Pacjenci, którzy obawiają się bólu, mogą również zdecydować się na wykonanie zabiegu w narkozie. Rozwiązanie to nie jest jednak zalecane, wiąże się bowiem z możliwością wystąpienia licznych skutków ubocznych.

Jakie mogą być powody bólu po leczeniu kanałowym?

Ból o niewielkim natężeniu może pojawić się po zakończeniu leczenia kanałowego. Zwykle wiąże się on:

  • z pozycją ciała (najczęściej dolegliwości nasilają się, gdy leżymy);
  • z wysoką temperaturą potraw lub naciskiem na ząb podczas gryzienia.

Niekiedy ból pojawia się też samoistnie. Warto jednak wiedzieć, że nie pochodzi on zwykle z zęba.

Dlaczego odczuwamy ból po leczeniu kanałowym?

W trakcie leczenia endodontycznego dentysta usuwa zakażoną miazgę i opracowuje kanały zęba. Często dochodzi przy tym do podrażnienia okolicznych tkanek. Może to skutkować opisanymi wyżej dolegliwościami. Nieprzyjemne objawy ustępują zwykle samoistnie w ciągu 2-3 tygodni od zabiegu. Jeżeli jednak tak się nie dzieje, należy jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem — może to oznaczać, że w obrębie zęba lub przylegających do niego tkanek w dalszym ciągu rozwija się stan zapalny. Sytuacja taka wymaga interwencji specjalisty.